Jak se zaměstnanec může efektivně bránit proti nesprávnostem v pracovním právu?

Pracovní vztah je pro mnohé z nás základem stabilního života, ale co když se dostaneme do situace, kdy naše práva jsou porušována? Mnozí mají pocit, že jako zaměstnanci nemají šanci se účinně bránit proti silnějšímu zaměstnavateli. Tento pocit je však mylný. Právo je na vaší straně, a my vám rádi pomůžeme se v něm orientovat, […]

Jak se vyhnout právním problémům při koupi nebo prodeji nemovitosti?

Kupování nebo prodávání nemovitosti je pro většinu z nás jedním z největších a nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Ačkoliv se může zdát, že jde o běžný obchod, ve skutečnosti je plný právních nástrah, které mohou na první pohled zůstat skryté. Co všechno byste měli vědět, než se pustíte do takové transakce, a jak se vyhnout problémům, které by vás mohly stát nemalé peníze?

Uklouzla na listu z ředkviček: Soud přiznal zákaznici odškodné za zranění v supermarketu

Paní Jana, po pádu v supermarketu v Ostravě, utrpěla vážné zranění kolena a podstoupila dvě operace. Soud rozhodl, že supermarket je odpovědný za bezpečnost zákazníků, jelikož nedostatečně kontroloval oddělení zeleniny. Jana získala odškodnění 69 455 korun, což zdůrazňuje nutnost pečlivějších bezpečnostních opatření během rušných období.

Kdo je odpovědný za škodudětmi způsobenou na výletě?

Nový rozsudek Nejvyššího soudu ČR vás možná překvapí! Každý rodič posílá své dítě na školní výlety s pocitem, že je pod bezpečným dohledem učitelů. Ale co se stane, když dítě během výletu způsobí škodu? Kdo za ni odpovídá – dítě, škola, nebo učitel? Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu ČR přináší jasnější odpovědi na tuto složitou otázku. Škoda […]

Soudy by měly při rozhodování o pokutě za chybějící styk zohlednit postoj dítěte

Ústavní soud zrušil usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem a Okresního soudu v Lounech, která porušila základní právo otce na ochranu rodinného života tím, že mu neoprávněně uložily pokuty za nesplnění soudem stanoveného styku jeho nezletilého syna s prarodiči. Případ vycházel z toho, že otec, jenž má syna ve své péči, měl umožnit prarodičům styk s dítětem každý sudý týden. Soudy mu za nesplnění tohoto nařízení uložily pokuty ve výši 24 000 Kč, které byly následně sníženy na 7 000 Kč.

V zájmu dítěte je zpravidla péče a výchova ze strany obou rodičů

Je-li dítě svěřeno do péče jednoho z rodičů, pak by dítěti mělo být umožněno stýkat se s druhým rodičem v takové míře, aby tato zásada, vycházející z ústavně zaručeného práva rodiče i dítěte podle čl. 32 odst. 4 Listiny, byla co nejvíce naplněna. Důvodem pro nerozšíření styku s druhým rodičem nemůže být samotný nesouhlas rodiče, jemuž bylo dítě svěřeno do péče, ani obecný poukaz na nevhodnost změny zažitého a fungujícího režimu styku. I při rozhodování o úpravě styku rodiče s dítětem je třeba komplexně zjišťovat a posuzovat nejlepší zájem konkrétního dítěte a nevyhovění návrhu dotčeného rodiče na rozšíření styku s dítětem lze odůvodnit zásadně jen rozporem s nejlepším zájmem dítěte, podloženým konkrétními okolnostmi a skutečnostmi v řízení prokázanými.

Co s dítětem po rozvodu?

Jak se starat o děti, když se rodiče rozejdou

Rozchod partnerů, kteří mají společné děti, je vždy náročný. Nejen pro ně, ale především pro děti. Je tedy důležité, aby byla péče o děti po rozchodu řešena co nejšetrněji.

Různé formy péče o děti po rozchodu rodičů jsou podrobně popsány, včetně výlučné péče jednoho z rodičů, střídavé péče a společné péče, a také možnosti svěření dětí do péče jiné osoby. Je také vysvětlen proces, který je třeba podstoupit před rozvodem, a jak soud rozhoduje o péči o děti. Informace jsou určeny pro rodiče, kteří se rozešli a hledají rady, jak nejlépe zajistit péči o své děti.